zalety witaminy D, które musisz poznać
wróć do listy

zalety witaminy D, które musisz poznać

Być może już wiesz, że witamina D ma korzystny wpływ na kości i zęby. Jednak to tylko część z jej walorów zdrowotnych. Sprawdź pozostałe.

Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, dlatego często nazywa się ją witaminą słońca. W niewielkiej części dostarczamy ją do organizmu także z pożywieniem. Jej głównymi źródłami w naszym jadłospisie są tłuste ryby morskie, oleje rybie, mięso, mleko oraz produkty wzbogacane, np. margaryny. Pokrycie zapotrzebowania na witaminę D wyłącznie ze zwyczajowej diety nie jest jednak możliwe.

Od dawna wiadomo, że witamina słońca ma istotny wpływ na układ kostny, a jej niedobory mogą prowadzić do rozwoju krzywicy, rozmiękania kości i osteoporozy. W ostatnich latach wiele badań poświęcono również jej działaniu pozakostnemu. Udowodniono w nich, że witamina D zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, a nawet może być wykorzystywana w ich leczeniu. Oto szczegóły!

Według najnowszych danych witamina słońca pozytywnie oddziałuje na odporność i zapobiega infekcjom. Może się także przyczyniać do zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłości, depresji, choroby Alzheimera i niektórych nowotworów. Dowiedziono również, że w krajach o małym nasłonecznieniu notuje się większą zachorowalność na tzw. choroby autoimmunologiczne. Należą do nich nieswoiste zapalenia jelit, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Tymczasem niedobory witaminy D są powszechne. Problem ten dotyczy też ponad 90 proc. Polaków. Ma na to wpływ przede wszystkim klimat i położenie geograficzne naszego kraju, z powodu których synteza skórna zachodzi jedynie od kwietnia do września pomiędzy 10.00 a 15.00. Dlatego eksperci zalecają suplementację witaminy D we wszystkich grupach wiekowych. Uważają też, że poprawa stanu zaopatrzenia w tę witaminę powinna być jednym z priorytetów polityki zdrowotnej społeczeństw Europy Środkowej.

witamina B12 niezbędna dla naszego organizmu
07.02.2017

witamina B12 niezbędna dla naszego organizmu

Witamina B12 odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, bierze aktywny udział w biosyntezie nukleotydów oraz choliny wchodzącej w skład osłonki mielinowej, która otacza nerwy.

zalety witaminy D, które musisz poznać
30.01.2017

zalety witaminy D, które musisz poznać

Być może już wiesz, że witamina D ma korzystny wpływ na kości i zęby. Jednak to tylko część z jej walorów zdrowotnych. Sprawdź pozostałe.

nie wyobrażasz sobie dnia bez czegoś słodkiego?
21.11.2016

nie wyobrażasz sobie dnia bez czegoś słodkiego?

Na co dzień nie możesz oprzeć się słodyczom, chrom może być pomocny w walce z ciągłą ochotą na “coś słodkiego". Chrom to minerał, którego potrzebujemy w śladowych ilościach, jednak jego obecność ma niebagatelny związek z przemianą materii i cukrem.

ksylitol  -  warto poznać jego właściwości!
18.11.2016

ksylitol - warto poznać jego właściwości!

Duża świadomość szkód i spustoszeń jakie czyni cukier w organizmie zmusza nas do szukania zdrowych alternatyw. Cukier okrada organizm z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin z grupy B między innymi witaminy B12 oraz mikroelementów.

darmowa dostawa
szybka wysyłka już w 24h
na zwrot masz aż 30 dni

Zapisz sie do newslettera

Podaj swój adres e-mail i zapisz się do naszego newslettera.
Bądź na bieżąco ze sprayme.in i akcjami specjalnymi!

moje konto witaj

nie masz konta?

utwórz nowe konto

poprosimy Cię o niezbędne informacje do usprawnienia procesu zakupów

odzyskiwanie hasła

Podaj swój adres e-mail poniżej, aby otrzymać link do zresetowania hasła.

ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym nasz sklep może działać lepiej rozumiem dowiedz się więcej