ksylitol  -  warto poznać jego właściwości!
wróć do listy

ksylitol - warto poznać jego właściwości!

Duża świadomość szkód i spustoszeń jakie czyni cukier w organizmie zmusza nas do szukania zdrowych alternatyw. Cukier okrada organizm z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin z grupy B między innymi witaminy B12 oraz mikroelementów.

Układ pokarmowy człowieka nie jest przystosowany do przetwarzania dużych ilości cukru.

Cukier może być najbardziej niezdrowy w naszej codziennej diecie. Szukając naturalnych odpowiedników cukru, możemy często trafić na ksylitol. Wygląda i smakuje jak cukier, jednak ma mniej kalorii i nie podnosi poziomu cukru we krwi, co jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia.

Liczne badania nad ksylitolem wskazują, że może wpływać na poprawę zdrowia jamy ustnej i posiada inne korzyści zdrowotne. Ksylitol to substancja kwalifikowana jako alkohol cukrowy lub alkohole polihydroksylowe.

Co to oznacza? Alkohole cukrowe to mieszanka cząsteczki cukru i cząsteczki alkoholu. Ich struktura daje im zdolność pobudzania słodkich receptorów smakowych na języku.

Ksylitol występuje w niewielkich ilościach w wielu owocach i warzywach, więc jest naturalny. Ludzie produkują małe ilości ksylitolu w organizmie za pośrednictwem normalnych przemian metabolicznych. Możemy go spotkać jako składnik gumy do żucia bez cukru, cukierków, żywności dla osób z cukrzycą, a nawet produktów do higieny jamy ustnej. Ksylitol zawiera 40% mniej kalorii od cukru czyli 2,4 kalorii na gram.

Ksylitol wygląda bardzo podobnie jak cukier czyli biały krystaliczny proszek. Oczywiście jeśli chodzi o ksylitol słodzący rafinowany, a więc oczyszczony bez żadnych składników zmieniających smak i zapach. Mimo, że alkohole cukrowe są technicznie węglowodanami, większość z nich nie podnosi poziomu cukru we krwi, co czyni je popularnym słodzikiem w produktach nisko-węglowodanowych. Nie należy się bać alkoholowej części ksylitolu, nie ma ona nic wspólnego z alkoholem.

Dodawanie cukru do naszej diety  jest związane z podnoszeniem skokowo poziom cukru we krwi oraz stężenia insuliny.

Duża ilość cukru, którą jest słodzona duża część codziennie spożywanych produktów może prowadzić do odporności na insulinę, która w konsekwencji może prowadzić np.  do nadwagi, nadciśnienia, problemów ze stawami, zaburzeń hormonalnych, skoki wagi ciała, spowolnić nasze procesy procesy myślowe stopniowo wyniszczają nasz organizm. Ksylitol nie zawiera fruktozy i ma nieznaczny wpływ na poziom cukru i insuliny we krwi w naszym organizmie. Można uważać ksylitol jako przyjazny utracie wagi środek słodzący, ponieważ zawiera on 40% mniej kalorii niż cukier. Polecany osobom zagrożonym cukrzycą, osób otyłych z problemami metabolicznymi, ksylitol jest doskonałą alternatywą dla cukru.

Indeks glikemiczny ksylitolu wynosi tylko 7, natomiast zwykły cukier ma wskaźnik glikemiczny 60-70.  

Wielu dentystów również zaleca korzystanie z żywności zawierającej ksylitol, ponieważ badania wskazują, że ksylitol wykazuje silne właściwości zdrowotne dla jamy ustnej i przeciwdziała próchnicy zębów. Bakterie występujące w jamie ustnej są odpowiedzialne przede wszystkim za uszkodzenia płytki nazębnej i próchnice. Ich nadmiar może prowadzić np. do zapalenia dziąseł.

Bakterie żywią się glukozą z pokarmów, które dostarczamy z pożywieniem. Dodatek ksylitolu redukuje w znacznym stopniu pożywkę dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

Ksylitol również zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, z korzyścią dla zębów, oraz może chronić przed osteoporozą. Zwiększa produkcję śliny, która zawiera wapń i fosforany, odżywiają i pomagają w remineralizacji zębów. Badania pokazują, że zastępując cukier ksylitolem można zmniejszyć ubytki i próchnicę zębów nawet do 85%.

Ksylitol ma również inne potencjalne korzyści zdrowotne, prowadzone badania w tym zakresie np. w zakresie badań nad Kolagenem najliczniejszym białkiem w organizmie, znajduje się w dużych ilościach w skórze zapewniając jej elastyczność i w tkankach łącznych czyli ścięgnach. Liczne badania pokazują, że ksylitol może zwiększyć produkcję kolagenu, a dzięki temu przyczynić się do przeciwdziałania skutkom starzenia się skóry a nawet pomóc w wygładzeniu zmarszczek.

Ksylitol umożliwia nam wybór zastąpienia niezdrowego cukru w naszej codziennej diecie, na zdrowy odpowiednik  z niezliczonymi właściwościami wspierającymi nasz organizm.


witamina B12 niezbędna dla naszego organizmu
07.02.2017

witamina B12 niezbędna dla naszego organizmu

Witamina B12 odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, bierze aktywny udział w biosyntezie nukleotydów oraz choliny wchodzącej w skład osłonki mielinowej, która otacza nerwy.

zalety witaminy D, które musisz poznać
30.01.2017

zalety witaminy D, które musisz poznać

Być może już wiesz, że witamina D ma korzystny wpływ na kości i zęby. Jednak to tylko część z jej walorów zdrowotnych. Sprawdź pozostałe.

nie wyobrażasz sobie dnia bez czegoś słodkiego?
21.11.2016

nie wyobrażasz sobie dnia bez czegoś słodkiego?

Na co dzień nie możesz oprzeć się słodyczom, chrom może być pomocny w walce z ciągłą ochotą na “coś słodkiego". Chrom to minerał, którego potrzebujemy w śladowych ilościach, jednak jego obecność ma niebagatelny związek z przemianą materii i cukrem.

ksylitol  -  warto poznać jego właściwości!
18.11.2016

ksylitol - warto poznać jego właściwości!

Duża świadomość szkód i spustoszeń jakie czyni cukier w organizmie zmusza nas do szukania zdrowych alternatyw. Cukier okrada organizm z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin z grupy B między innymi witaminy B12 oraz mikroelementów.

darmowa dostawa
szybka wysyłka już w 24h
na zwrot masz aż 30 dni

Zapisz sie do newslettera

Podaj swój adres e-mail i zapisz się do naszego newslettera.
Bądź na bieżąco ze sprayme.in i akcjami specjalnymi!

moje konto witaj

nie masz konta?

utwórz nowe konto

poprosimy Cię o niezbędne informacje do usprawnienia procesu zakupów

odzyskiwanie hasła

Podaj swój adres e-mail poniżej, aby otrzymać link do zresetowania hasła.

ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym nasz sklep może działać lepiej rozumiem dowiedz się więcej